Strona główna » Blog » Jak wygląda restrukturyzacja firmy jednoosobowej?

Jak wygląda restrukturyzacja firmy jednoosobowej?

W Polsce nie brakuje osób, które zdecydowały się na jednoosobową działalność gospodarczą – szacuje się, że takich firm może być nawet 3,5 mln. Jednak nie każdemu przedsiębiorcy biznes idzie dobrze. Gdy liczba zobowiązań rośnie z miesiąca na miesiąc, a ich regulowanie jest coraz trudniejsze, pojawia się pytanie, co dalej. Rozwiązaniem może być restrukturyzacja firmy jednoosobowej.

Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego będzie odpowiedni dla JDG?

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje, że restrukturyzacja firmy jednoosobowej może odbywać się w ramach jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych: postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego. Wśród osób, które prowadzą JDG, popularnością cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu. Dlaczego?

Jak można przeczytać na stronie https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy-jednoosobowej/ to, że restrukturyzacja firmy jednoosobowej w ramach postępowania o zatwierdzenie układu jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców, jest wynikiem m.in. następujących czynników:

  • postępowanie jest otwierane przez nadzorcę układu, a nie sąd – oznacza to sporą oszczędność czasu;
  • przedsiębiorca uzyskuje ochronę – nie musi obawiać się egzekucji komorniczej i sprzedaży majątku przez komornika sądowego;
  • możliwa jest redukcja zobowiązań, a także rozłożenie ich spłaty na raty – to ułatwia odzyskanie finansowej stabilności.

Chociaż postępowanie o zatwierdzenie układu może być dla przedsiębiorcy korzystne, to nie zawsze tak będzie – trzeba pamiętać, że każda sytuacja jest inna. To jeszcze jeden powód, dla którego przed podjęciem działań warto skonsultować się ze specjalistami od restrukturyzacji.

Jak przebiega postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest wieloetapowe. Etapy te prezentuje na swojej stronie internetowej kancelaria Lipiński i Wspólnicyw uproszczeniu przedstawiają się one następująco:

  1. Zawarcie umowy o nadzór nad postępowaniem o zatwierdzenie układu. Przedsiębiorca musi wybrać nadzorcę układu – może nim być osoba, która posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego.
  2. Wyznaczenie dnia układowego. Ten etap wiąże się m.in. ze sporządzeniem wstępnego planu restrukturyzacyjnego.
  3. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – dokonuje tego nadzorca układu, on też może prowadzić negocjacje z wierzycielami.
  4. Zwołanie zgromadzenia wierzycieli, a następnie zatwierdzenie układu przez sąd. Aby sąd mógł zatwierdzić układ, w pierwszej kolejności musi on zostać zawarty z wierzycielami.
  5. Przedsiębiorca zaczyna wykonywać układ. Restrukturyzacja firmy jednoosobowej zostaje potwierdzona po uprawomocnieniu się orzeczenia wydanego przez sąd.

O czym trzeba pamiętać w przypadku restrukturyzacji JDG?

Niektórzy przedsiębiorcy błędnie zakładają, że restrukturyzacja to rozwiązanie dostępne wyłącznie dla dużych podmiotów gospodarczych. Tymczasem możliwa jest też restrukturyzacja firmy jednoosobowej – chociaż trzeba spełnić pewne warunki.

Po pierwsze, firma musi mieć problemy finansowe – być zagrożona niewypłacalnością lub być niewypłacalna. Po drugie, jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z postępowania o zatwierdzenie układu, to suma wierzytelności spornych nie może przekraczać 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Postępowanie restrukturyzacyjne nie jest też łatwe – na każdym etapie może pojawić się sporo wątpliwości. Wówczas przedsiębiorca powinien mieć wokół siebie osobę, która na jego pytania udzieli odpowiedzi zgodnych z aktualnym stanem prawnym. Stąd też już na początku rozważania tej ścieżki warto poszukać doświadczonego licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Komentarz