Na naszej planecie istnieje aż 195 państw, przy czym zaledwie trzy spośród posiadają nazwy zaczynające się na literę „Z”. Są to Zambia, Zimbabwe oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poszukujesz dodatkowych informacji i ciekawostek na temat tych krajów? Znajdziesz je w dalszej części tekstu!
Zambia
Omówienie poszczególnych państw zaczynamy od Zambii. Ten stosunkowo duży kraj znajduje się na południu Afryki, granicząc między innymi z Demokratyczną Republiką Konga, Angolą, Zimbabwe, czy Tanzanią. Obszar państwa liczy ponad 750 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni, którą zamieszkuje blisko 20 milionów osób.
Położenie geograficzne i klimat
Zambia jest państwem ulokowanym na obszarze płasko wyżynnym. Region ten znajduje się w obszarze panowania klimatu podrównikowego suchego, co oznacza występowanie stosunkowo wysokich temperatur powietrza. Przez wzgląd na swoje położenie, Zambia nie posiada dostępu do morza. Z kolei najwyższy szczyt Zambii cechuje się wysokością 2329 metrów nad poziomem morza i nosi nazwę Mafinga.
Jakie miasto jest stolicą Zambii? Jaki język urzędowy i jaka waluta wykorzystywane są w tym kraju?
Stolicą Zambii jest Lusaka, licząca około 2,2 miliona mieszkańców. Na obszarze miasta znajdują się najważniejsze obiekty, takie jak biuro prezydenckie, czy siedziby parlamentu oraz Sądu Najwyższego. Miasto charakteryzuje się ogromnym wzrostem liczby mieszkańców, co wynika z faktu, że Lusaka jest nazywana handlowym centrum Zambii. Bliskość najważniejszych firm i korporacji oraz największego uniwersytetu z pewnością zachęca mieszkańców regionu do osadzenia się na terytorium miasta.
Podstawowym, a zarazem oficjalnym językiem urzędowym w Zambii jest język angielski. Wśród obywateli kraju dużą popularnością cieszą się języki afrykańskie, którymi posługuje się znaczna część rdzennych mieszkańców państwa. Należą do nich, takie języki jak bemba, tonga, czewa, czy lozi.
Z kolei oficjalną walutą stosowaną w Zambii jest Kwacha zambijska, na którą składa się 100 ngwee. W obrocie znajdują się banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 kwachów oraz monety o wartości 5, 10 i 50 ngwee oraz 1 kwachy. Warto jednak wspomnieć, że przez wzgląd na wysoką inflację, waluta cechuje się zmienną, bardzo niestabilną wartością. Dawniej, do 1968 roku obowiązującą jednostką monetarną był funt zambijski. Waluta została zmieniona po uzyskaniu przez Zambię niepodległości od rządu brytyjskiego.
Historia i kultura Zambii
Dawniej region zamieszkiwany był przez społeczność Buszmenów oraz ludów Bantu. W XIX wieku do Zambii zaczęli ściągać odkrywcy i handlarze z Europy. Na przełomie stuleci obszar dzisiejszej Zambii znalazł się pod kontrolą Wielkiej Brytanii, która począwszy od 1888 roku rozpoczęła eksploatację miejscowych złóż mineralnych. Szczególnie cennym regionem kraju stał się tak zwany „Pas Miedziowy”, który obfituje w rudy miedzi, cynku, węgla kamiennego, srebra, złota, czy kamieni szlachetnych. Wraz z rozwojem przemysłu wydobywczego brytyjscy kolonizatorzy zadecydowali o budowie linii kolejowych, usprawniających transport surowców mineralnych. Wkrótce obszar Zambii stał się brytyjskim protektoratem, funkcjonującym pod nazwą Rodezja Północna.
Początki XX wieku zapewniły dzisiejszej Zambii uczestnictwo w Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej. Eksploatacja bogatych złóż naturalnych dostarczała dużych dochodów, a także zapewniła dynamiczny rozwój regionu. Zainwestowano między innymi w linie kolejowe, które miały usprawniać transport wydobywanych rud miedzi. W dniu 24 października 1964 roku oficjalnie proklamowano niepodległość Zambii, a tuż po tym wydarzeniu państwo weszło w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1965 roku Zambia oficjalnie przyjęła ustrój republikański.
Zimbabwe
Kolejnym państwem o nazwie zaczynającej się na literę „Z” jest Zimbabwe, sąsiadujące bezpośrednio z opisywaną powyżej Zambią. Zimbabwe zamieszkiwane jest przez blisko 15 milionów osób, rozproszonych po rozległym terytorium liczącym 390 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni.
Położenie geograficzne i klimat
Zimbabwe jest państwem wyżynnym o zróżnicowanej wysokości nad poziomem morza. Znaczna część kraju pokryta jest skałami granitowymi, które w połączeniu z suchym klimatem, tworzą trudne warunki warunki do prowadzenia produkcji roślinnej.
Stolica Zimbabwe, język urzędowy oraz waluta – czym charakteryzuje się Zimbabwe?
Stolicą Zimbabwe jest Harare, liczące ponad 1,6 miliona mieszkańców. Miasto stanowi centrum polityczne i biznesowe państwa, będąc siedzibą rządu, sądu najwyższego, czy firm oraz korporacji. Harare charakteryzuje się także rozwiniętym transportem drogowym, kolejowym oraz lotniczym. Tym samym stanowi centrum przesiadkowe dla obywateli Zimbabwe oraz przyjezdnych turystów.
Oficjalnym językiem urzędowym w Zimbabwe jest język angielski. Zdecydowana większość obywateli kraju posługuje się także językami afrykańskimi, należącymi do kategorii buntu. Ponad połowa ludności, a więc blisko 8 milionów osób, korzysta z języka shona.
Podstawową walutą obowiązującą na terenie Zimbabwe jest dolar zimbabweński. Przez wzgląd na kryzys, który rozpoczął się na początku obecnego stulecia, waluta znacząco straciła na wartości, a postępująca hiperinflacja według statystyk w 2008 roku sięgnęła poziomu 89 tryliardów procent! Przez pewien czas jednostka monetarna została zastąpiona przez dolara amerykańskiego, jednak począwszy od 2019 roku oficjalną walutą znów stał się dolar zimbabweński, przy czym jednocześnie rząd zakazał obrotu zagranicznymi jednostkami monetarnymi.
Historia i kultura Zimbabwe
Obszar dzisiejszego Zimbabwe zamieszkiwany był od przeszło dwóch tysięcy lat. Z czasem do lokalnej społeczności zaczęli dołączać osadnicy, którzy docierali do tego regionu w poszukiwaniu przestrzeni do produkcji roślinnej. Z czasem napływ ludności spowodował całkowite wyparcie rdzennych mieszkańców. XI wiek naszej ery przyniósł powstanie państwa ludu Karanga, którego głównym ośrodkiem było Wielkie Zimbabwe. W kolejnych wiekach kraj mógł cieszyć się dynamicznym rozwojem, który trwał aż do XVII wieku. Od 1693 roku państwo powróciło do dawnego, plemiennego charakteru.
Początki XIX wieku to początek ery kolonizacji na obszarach obecnego Zimbabwe. W 1890 roku region został włączony do Brytyjskiej Kampanii Południowoafrykańskiej. Przybyli osadnicy zaczęli eksploatować tamtejsze ziemie, jednocześnie zakładając specjalne rezerwaty dla lokalnej ludności. Taki stan rzeczy nie spodobał się mieszkańcom tych regionów, co doprowadziło do wybuchu serii powstań skierowanych przeciwko brytyjskim kolonizatorom. 1923 rok przyniósł powstanie Rodezji Południowej, znajdującej się na obszarze dzisiejszego Zimbabwe. Rdzenna ludność zamieszkująca te regiony wyraźnie sprzeciwiała się dalszej kolonizacji. Dodatkowym aspektem był fakt, że prawa publiczne w Rodezji Południowej posiadała jedynie ludność biała. Z tego względu w 1939 roku powołano Afrykański Kongres Rodezji Południowej, który miał za zadanie dbać o interesy rdzennych mieszkańców obszaru.
Po zakończeniu II wojny światowej zauważalny był dalszy rozwój osadnictwa, a rządy w Rodezji Południowej obejmowały partie składające się z białej ludności. Rdzenni mieszkańcy otrzymali ograniczone prawa polityczne, jednak w perspektywie czasu Afrykański Kongres Rodezji Południowej został zdelegalizowany, a czarnoskórzy obywatele zostali pozbawieni większych praw czy swobód. Konflikt pomiędzy osadnikami i rdzenną ludnością trwał do lat 90. XX wieku. W tym czasie Rodezja stała się państwem niepodległym od Wielkiej Brytanii poprzez oficjalną proklamację, mającą miejsce w 1964 roku. Z kolei 16 lat później obszar został oficjalnie przyłączony do nowo powstałego Zimbabwe.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Z regionów południowej Afryki przenosimy się na Bliski Wschód. Trzecim spośród państw, których nazwy zaczynają się od litery „Z” są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Powierzchnia kraju jest równa 83 tysiącom kilometrów kwadratowych, na których zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi.
Położenie geograficzne i klimat
Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się w regionie basenu Zatoki Perskiej, sąsiadując z Arabią Saudyjską i Omanem. Obszar kraju znajduje się w strefie wpływów klimatu zwrotnikowego suchego oraz skrajnie suchego. Oznacza to, że w okresie letnim temperatury są wyjątkowo wysokie i mogą sięgać ponad 50 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
Stolica, waluta, język urzędowy – podstawowe informacje o Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Oficjalną stolicą państwa jest miasto Abu Zabi, w którym zamieszkuje ponad półtora miliona osób. Miasto jest zarazem głównym ośrodkiem gospodarki, handlu, czy kultury. W stolicy znajduje się największy meczet, czy też najbardziej luksusowy hotel świata. Ponadto Abu Zabi posiada liczne rafinerie ropy i gazu ziemnego, będących znacznym elementem gospodarki kraju.
Walutą, która obowiązuje na obszarze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest dirham. Jednostka monetarna dzieli się dodatkowo na 100 flisów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach w wysokości 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 dirhamów. Ponadto obywatele oraz turyści korzystają z monet o wartościach 1 dirhama oraz 1, 5, 10, 25 i 50 flisów.
Mieszkańcy oraz turyści, przebywający na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzystają przede wszystkim z języka arabskiego, który jest oficjalnym językiem urzędowym w tym kraju. Ponadto znaczna część lokalnej społeczności porozumiewa się biegle po angielsku, co jest znaczącym ułatwieniem dla przyjezdnych spoza Bliskiego Wschodu.
Historia i kultura Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Badania archeologów wskazują na to, że tereny ZEA zamieszkiwane były już około 125 tysięcy lat temu. Od III wieku naszej ery na Bliski Wschód zaczęli ściągać chrześcijanie. Kilkaset lat później obszarem dzisiejszych Zjednoczonych Emiratów Arabskich zarządzali kolonizatorzy z Portugalii. Pod koniec XIX wieku region trafił pod panowanie korony brytyjskiej. Jednocześnie dzięki eksploatacji złóż ropy naftowej, obszar był wyjątkowo cenny, a zarazem dostarczał dużych przychodów. Panowanie Brytyjczyków trwało aż do 1968 roku, kiedy to brytyjski rząd zadecydował o wycofaniu swoich sił zbrojnych z Bliskiego Wschodu. Jednocześnie pod wsparciem Wielkiej Brytanii zaczęła powstawać federacja emiratów arabskich.
W dniu 2 grudnia 1971 roku federacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiła swoją niepodległość od Wielkiej Brytanii. Tym samym państwo stało się w pełni samodzielne, a ten stan nie zmienił się po dzień dzisiejszy.