Nowy rok, nowe zmiany, a te mogą dotyczyć także wymiany lub zbudowania nowoczesnej floty pojazdów firmowych. Wybór dostępnych aut na rynku jest ogromny, a jak wiadomo, w firmie liczą się wszystkie koszty, istotna więc jest nie tylko cena za pojazd, ale i wydatki na jego eksploatację. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy wybierają samochody hybrydowe. Sprawdź, jak w 2025 roku sfinansować zakup hybrydy bez nadwyrężania firmowego budżetu.
Auta hybrydowe – oszczędności w długofalowej perspektywie
Wiadomo, że firmowy pojazd będzie często eksploatowany. A to przekłada się na koszty paliwa, serwisu, napraw itp. Dlatego samochody hybrydowe stają się coraz popularniejszym wyborem wśród przedsiębiorców poszukujących wydajnej i zrównoważonej alternatywy dla swoich potrzeb w zakresie mobilności.
Główne zalety auta hybrydowego to:
- Efektywność energetyczna i rzadsze tankowanie – hybrydy łączą silniki spalinowe z silnikami elektrycznymi, optymalizują tym samym zużycie paliwa i zmniejszają częstotliwość tankowania. Zapewniają więc znaczne oszczędności paliwa, odciążając firmowy budżet.
- Mniej zanieczyszczeń środowiska – hybrydy emitują mniej zanieczyszczających gazów, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza i pomagając w walce ze zmianami klimatycznymi. Nowym samochodem hybrydowym można wjechać do wydzielonych stref czystego transportu (SCT).
- Tańsze utrzymanie – nowoczesne samochody hybrydowe zapewniają większy komfort i stabilność, nie zaniedbując przy tym wydajności. Zawdzięczają to nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. W długofalowej perspektywie oznacza to również oszczędności na kosztach serwisowania takiego pojazdu, ponieważ hybrydy rzadziej ulegają poważnym uszkodzeniom.
Finansowanie aut hybrydowych do firmy w 2025 roku – jeszcze korzystniejszy leasing
Leasing pojazdów z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z zewnętrznego finansowania z uwagi na brak konieczności dysponowania gotówką, która w całości miałaby pokryć zakup nowego auta. Dzięki leasingowi nie muszą nadmiernie obciążać budżetu przedsiębiorstwa. Poza tym rok 2025 przynosi znaczące zmiany w leasingu dla firm, pozwalające na zoptymalizowanie firmowych kosztów.
Dwie najbardziej oczekiwane zmiany to:
- Zniesienie obowiązku opłacania składki zdrowotnej, która była pobierana od dochodu ze sprzedaży środków trwałych, w tym także od samochodów wykupionych z leasingu. Przyniesie to oszczędności w kosztach rozliczania takich transakcji.
- Z 6 do 3 lat został skrócony okres opodatkowania dochodu, jeśli dojdzie do sprzedaży auta wykupionego z leasingu. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy będą mieć większą elastyczność w wymianie pojazdów na nowsze modele.
Finansowanie samochodu firmowego w programie „Mój elektryk” – czy to możliwe?
W lutym 2025 r. rusza nowy program dopłat do samochodów elektrycznych przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), czyli „Mój elektryk 2.0”[1]. Zastąpi on dotychczasowy program „Mój elektryk”, który obowiązywał do końca stycznia 2025 r. Z nowego programu będą mogły skorzystać tylko osoby fizyczne na zakup auta do celów prywatnych oraz osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Beneficjenci będą mogli otrzymać nawet do 40 tys. zł dotacji na zakup, leasing, wynajem długoterminowy nowego samochodu elektrycznego o maksymalnej wartości 225 tys. zł netto (bez VAT). Należy pamiętać, że do programu kwalifikują się tylko fabrycznie nowe auta elektryczne, z maksymalnym przebiegiem 6000 km (np. auta demonstracyjne na tablicach dealerskich).
Niestety dopłaty nie obejmują większych przedsiębiorców, a bez wsparcia finansowego zakup samochodu elektrycznego może mocno nadwyrężyć firmowy budżet. Dlatego nadal korzystnym rozwiązaniem jest zakup do firmy aut hybrydowych, najlepiej w atrakcyjnym finansowaniu.
Samochód na raty w leasingu – sposób na uzupełnienie firmowej floty w auta hybrydowe
Samochód na raty w leasingu zdecydowanie opłaca się przedsiębiorcom ceniącym komfort i bezpieczeństwo. Na tle różnych ofert rynkowych wyróżnia się Leasing KINTO One Toyota Leasing bazujący na niższych ratach. Główne korzyści z tego rodzaju finansowania to:
- niska wpłata własna od 0% do 40%,
- niskie raty, które nie obciążają firmowego budżetu: spłacie w miesięcznych ratach podlega ta część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości auta w tym czasie,
- okres finansowania od 24 do 48 miesięcy,
- możliwość częstszej wymiany auta na nowe,
- elastyczne sposoby zakończenia umowy: zwrot, odkup lub wymiana samochodu na nowy.
Decydując się na leasing jako formę finansowania zakupu auta hybrydowego do firmy, zyskujesz nie tylko nowy i atrakcyjny samochód, ale także spore oszczędności. Koszty zostaną rozłożone na dogodne raty, a firmowa flota zostanie wzbogacona o ekonomiczne pojazdy.
[1] https://www.gov.pl/web/nfosigw/zmiany-w-programie-doplat-do-samochodow-elektrycznych