Strona główna » Blog » Wydajność Twojego wózka spada? Sprawdź, czy nie potrzebujesz wymiany części!

Wydajność Twojego wózka spada? Sprawdź, czy nie potrzebujesz wymiany części!

Od efektywności wózka widłowego zależy jego udźwig i prędkość, a te z kolei przekładają się na możliwości transportowe pojazdu. Dla maksymalnego wykorzystania potencjału konkretnego modelu duże znaczenie mają m.in. korzystanie z dobrej jakości części oraz dbałość o regularną konserwację poszczególnych podzespołów. Dowiedz się, jak właściwie dbać o wózek widłowy.

Potencjalne przyczyny spadku wydajności wózka widłowego

Wózek widłowy to złożone urządzenie, które działa na podstawie zaawansowanej technologii. Jakiekolwiek nieprawidłowości konstrukcyjne, usterki czy błędy w obsłudze mogą przyczynić się do obniżenia efektywności jego pracy i wpłynąć negatywnie na rentowność zastosowania sprzętu. Po dostrzeżeniu pogorszenia jakości działania wózka widłowego warto reagować szybko, aby uniknąć strat i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przestojów.

  • Zużycie części — na spadek mocy pojazdu może wpłynąć wyeksploatowanie jednego z jego z elementów. Do szybko zużywających się części do wózków widłowych należą zwłaszcza koła, łożyska i sworznie, a także podzespoły wchodzące w skład układu hamulcowego. Często uszkodzeniom ulegają też uszczelki i przewody hydrauliczne.
  • Awarie — zdarza się, że spadek wydajności wózka widłowego ma związek z usterkami np. w obrębie napędu czy układu podnoszenia.
  • Nieprawidłowe użytkowanie — źródła problemów z efektywnością wózka widłowego można doszukiwać się również w niepoprawnej obsłudze. Przekraczanie maksymalnego obciążenia, zbyt szybka jazda czy niewłaściwe rozkładanie ładunku często powodują pogorszenie wydajności pojazdu.

Wymienione kwestie często sprawiają, że wózek widłowy staje się mniej skuteczny.

Dlaczego warto dbać o regularną wymianę części do wózka widłowego?

Jednym ze sposobów na zachowanie dobrego stanu wózka widłowego jest jego regularna kontrola oraz terminowa wymiana zużytych części. Warto przestrzegać przy tym zaleceń producenta oraz korzystać z pomocy fachowych doradców. Pozwala to uniknąć poważnych uszkodzeń i sprzyja wydłużeniu żywotności pojazdu. Przynosi też wiele innych korzyści.

  • Bezpieczeństwo pracy — systematyczne serwisowanie wózka widłowego ma znaczenie dla ochrony operatorów i innych pracowników hali magazynowej przed wypadkami. Regularnie sprawdzane pojazdy są mniej narażone na kolizje związane z nagłą awarią któregoś z elementów układu kierowniczego, układu hamulcowego czy układu jezdnego.
  • Obniżenie wydatków — wymiana części na czas może wpisywać się w strategię optymalizowania kosztów operacyjnych w celu zmniejszania nakładów na remonty i naprawy.
  • Wydłużenie żywotności — regularnie serwisowany wózek widłowy jest mniej narażony na całkowite unieruchomienie niż pojazd kontrolowany przez specjalistę sporadycznie tylko w przypadku usterek.

Regularne kontrolowanie wózka widłowego korzystnie wpływa na jego efektywność. Sprawia, że pojazd cechuje się niezawodnością i odpowiednią skutecznością. Pozwala w porę wykryć drobne usterki, zanim urządzenie ulegnie poważnym uszkodzeniom.

 

 

 

 

 

Komentarz