Strona główna » Blog » Kontenery morskie – jakie mają parametry i rozmiary?

Kontenery morskie – jakie mają parametry i rozmiary?

Kontenery morskie - jakie mają parametry i rozmiary?

Transport morski to nadal najpopularniejszy sposób na dostarczanie dóbr z całego świata. Jednak, aby to było możliwe, towary muszą być przewożone w odpowiedni i bezpieczny sposób. W tym celu zastosowanie mają kontenery morskie. Dowiedz się, czym charakteryzują się te ogromne skrzynie i jakie mają wymiary. 

  1. Kontenery morskie — czym powinny się charakteryzować?
  2. Kontener morski 40 HC a DV — czym się różnią?

Kontenery morskie muszą być odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, wytrzymałe, a przy tym zapewniać bezpieczny przewóz ładunku. Sprawdź, jakie wymagania powinny spełniać i w jakich rozmiarach najczęściej są dostępne.

Kontenery morskie — czym powinny się charakteryzować?

Czy wiesz, jakie są wymogi dotyczące kontenerów morskie? Podlegają one restrykcyjnym normom technicznym i standardom  Międzynarodowej Konwencji Bezpieczeństwa Życia na Morzu SOLAS. Te konstrukcje powinny charakteryzować się:

  • szczelnością,
  • wytrzymałością,
  • ładownością od 9 do 29 ton,
  • wodoodporną konstrukcją posadzki,
  • unikalnym numerem rejestracyjnym,
  • oznakowaniem z aktualnym przeglądem stałym i ciągłym.

Szczególnie ten ostatni punkt ma duże znaczenie. Podczas przeglądów badane są takie aspekty, jak zewnętrzny i wewnętrzny stan techniczny kontenera. Ocenia się również konstrukcję pod kątem szczelności i odporności na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Przy przeglądach sprawdzane są drzwi i wszelkie otwory, a także oznakowania. Ponadto każdy właściciel lub wynajmujący kontener musi wykazać niezbędny komplet dokumentów w razie kontroli. 

Kontener morski 40 HC a DV — czym się różnią? Wymiary

Wymiary kontenerów morskich określa Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) w serii norm ISO 668. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się:

  • 10’DV – 2991 mm x 2438 mm x 2591 mm,
  • 20’DV – 6058 mm × 2438 mm× 2591 mm,
  • 40’HC – 12192 mm x 2438 mm x 2896 mm,
  • 40’DV – 12192 mm x 2438 mm x 2591 mm.

Co odróżnia kontener morski 40 typu HC od DV? Ten pierwszy jest znany pod nazwą High Cube i od Dry Vana różni go wysokość. Kontener morski 40’HC ma 30 cm więcej w tym wymiarze, a ponadto zyskuje także na pojemności w porównaniu do klasycznej konstrukcji typu DV. To umożliwia transport większej ilości ładunków

Na rynku można znaleźć również kontenery morskie specjalistyczne. Wśród nich wymienia się konstrukcje typu side door mający dodatkowe duże drzwi boczne. To idealne rozwiązanie do zapakowania dużych ładunków. Przy nietypowych gabarytach sprawdzają się także kontenery open top bez zamontowanego na stałe dachu. Ponadto w transporcie morskim znajdują zastosowanie również cysterny czy konstrukcje termiczne.

Komentarz