Strona główna » Blog » Odbojnice – dlaczego warto zabezpieczać ścianę?

Odbojnice – dlaczego warto zabezpieczać ścianę?

Pod wpływem uszkodzeń ściany niszczeją. Degradacja postępuje zwykle stopniowo. W miejscach z widocznymi uszkodzeniami może gromadzić się wilgoć, co dodatkowo nasila proces niszczenia. Zabiegi konserwacyjne, tj. malowanie, gipsowanie, uzupełnianie ubytków wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie jednorazowy montaż odbojnicy, który zabezpieczy ścianę na długie lata. Powierzchnię odbojnicy łatwo można oczyścić i zdezynfekować – jest to istotne w placówkach z wysokim standardem higienicznym, jak szpitale. Warto pamiętać o tym, że ściany pozbawione widocznych uszkodzeń dłużej utrzymują estetyczny wygląd i nie wymagają malowania, montaż odbojnicy to oszczędność czasu i pieniędzy.

Gdzie montuje się odbojnice?

Ściany, zarówno w budynkach użytku publicznego, jak i w prywatnych lokalach mają newralgiczne obszary, szczególnie podatne na uszkodzenia. Do takich stref należą korytarze i przejścia – często przejeżdżaj tam wózki. Łatwo może dojść do uszkodzenia w szpitalu, gdy w pośpiechu transportuje się wózki na salę operacyjną. Zwiększone ryzyko dotyczy także ścian w pobliżu drzwi, gdzie często dochodzi do nieoczywistych wypadków (np. zahaczenie o klamkę, zderzenie się dwóch pracowników, uderzenie skrzydłem drzwi o ścianę). Dodatkowego zabezpieczenia wymagają pomieszczenia, w których meble i sprzęt często jest przesuwany – są to stołówki i świetlice. Uszkodzeniom mechanicznym najczęściej ulegają rogi i narożniki ścian.

Odbojnica FLAT

Innowacyjną formą zabezpieczenia jest odbojnica samoprzylepna na ścianę FLAT. Jej atutem jest elastyczność. Rozciągliwy, ale jednocześnie trwały materiał z powodzeniem montuje się na nietypowych, zaokrąglonych powierzchniach. Funkcjonalność odbojnicy FLAT gwarantuje trwała  taśma samoprzylepna.

Montaż odbojnicy na ścianie

Przed rozpoczęciem montażu niezbędna będzie konsultacja z pracownikami lub mieszkańcami budynku, w celu wyznaczenia miejsc podatnych na uszkodzenie. Wysokość montażu zależy od specyfiki ruchu w danym pomieszczeniu. Planując instalację odbojnicy FLAT należy uwzględnić niepozorne, lecz istotne detale, jak wysokość blatów, rozmieszczenie uchwytów na wózkach ruchomych, trasy łóżek szpitalnych czy kształty krzeseł.

Montaż odbojnicy ściennej jest prosty i intuicyjny. Polega w pierwszej kolejności na wyznaczeniu linii klejenia, czyli na dokładnym określeniu powierzchni ściany, na której odbojnica FLAT zostanie zamontowana. W kolejnym kroku przygotowuje się samą powierzchnię ściany, która powinna być sucha i czysta. Ważne, żeby wziąć pod uwagę czas schnięcia farby świeżo po malowaniu. Po usunięciu kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń zalecane jest gruntowanie ściany. Preparat gruntujący utworzy jednolitą warstwę i poprawi przyczepność odbojnicy.

Na końcu odcina się fragment odbojnicy i po zdjęciu warstwy ochronnej przylepia do ściany, kontrolując określone wcześniej pomiary. Klej uzyskuje pełną przyczepność po upływie kilku lub kilkunastu godzin, w zależności od konkretnego modelu odbojnicy.

Polmar Profil – sprawdzone zabezpieczenie ścian w Polsce i Europie

W oparciu o ekspercką wiedzę i wieloletnie doświadczenie produkujemy wysokiej jakości elementy ochronne płyt, narożników, ścian i drzwi. Priorytetem firmy jest bezpieczeństwo osiągane przez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

Komentarz